Najlepsze strategie na słabego laptopa - Brak RTX to nie problem!
Nie każdy z nas siedzi przy komputerze NASA, a laptop gamingowy to czasem tylko marzenie i wpis w koszyku „na potem”. Ale spokojnie – strategia to taki gatunek, który często nie potrzebuje fajerwerków graficznych, żeby dawać masę frajdy i porządny wysiłek umysłowy. To pierwsza część listy gier na słabego PC/laptopa kolejne niebawem!
Nasza przykładowa maszyna bojowa:
Procesor i5 z epoki Wiedźmina 3, 8 GB RAM-u (z czego połowa zjada Chrome), zintegrowana grafika Intel HD… i co? I da się grać. Serio. Oto lista tytułów, które pójdą nawet na takim sprzęcie – a przy tym wciągną na długie godziny.
Klasyki, które się nie starzeją (i nie zjadają RAM-u)
Age of Empires II: Definitive Edition
Legenda. Nadal żywa, nadal grywalna, a dzięki definitywnemu liftingowi – działa sprawnie nawet na słabszym sprzęcie. Sztuczna inteligencja dalej kombinuje jak Napoleon, a kampanie to historia RTS-u w pigułce.
💡 Tryb niskiej rozdzielczości i ograniczenie detali graficznych sprawiają, że nawet Intel HD daje radę.
Stronghold: Crusader
Jeśli lubisz zameczki, katapulty i podsypywanie murów przeciwnika, to lepiej trafić nie mogłeś. Zero wodotrysków graficznych, 100% klimatu i zabawy.
Sid Meier’s Alpha Centauri
Tak, to już retro. Ale jeśli kochasz Civilization, to tu znajdziesz wszystko to, co najlepsze – tylko że w kosmosie. A przy okazji odpalisz to nawet na lodówce z Androidem.
Indyki, które zaskakują głębią (i niskimi wymaganiami)
Into the Breach
Od twórców FTL – turowa taktyczna perełka z mechami, która wygląda jak gra planszowa, ale zmusza do myślenia na poziomie szachisty. Styl retro to nie przypadek – działa płynnie nawet na starych netbookach, a mimo to daje niezły wycisk mózgowi.
RimWorld
Kosmiczna kolonia, dramaty jak z „Lost”, mikrozarządzanie na poziomie „czy ten typek właśnie zjadł swojego kolegę, bo nie miał obiadu”. Oprawa 2D, ale zawartość 200D – i pójdzie na praktycznie wszystkim.
💡 Pro tip: graj bez modów na słabym laptopie – potrafią mocno obciążyć nawet mocniejszy sprzęt.
Door Kickers 2
Top-down taktyczny SWAT-simulator – brzmi poważnie, ale w praktyce to świetna łamigłówka z elementami akcji. Prosta grafika, bardzo płynna rozgrywka, i to wszystko bez zadyszki karty graficznej.
Paradoxowe strategie, które (jeszcze) działają
Crusader Kings II
Królowie, spiski, kazirodcze dramaty i wojny domowe – czyli normalny dzień w średniowieczu. Gra jest darmowa na Steamie (podstawka), i odpala się bez problemu na starszym sprzęcie. Im więcej DLC i modów, tym gorzej – ale na surowo? Śmiga.
Europa Universalis IV
EU4 to strategia o prowadzeniu państwa przez wieki – od podboju Nowego Świata po dyplomatyczne intrygi Habsburgów. Na minimalnych ustawieniach gra jest zaskakująco łaskawa dla zintegrowanych kart graficznych, choć większe kampanie mogą lekko przycinać.
Hearts of Iron IV
Tutaj już trzeba lekkiego kompromisu – najlepiej grać bez dużych modów, ograniczyć liczbę detali na mapie i mieć cierpliwość przy dłuższych rozgrywkach. Ale nadal – działa. I to się liczy.
Pro tip: jeśli grasz w gry od Paradox, to ogranicz ilość aktywnych DLC/modów i wyłącz zbędne animacje na mapie – laptop Ci podziękuje. Próbuj włączać i wyłączać różne opcje.